منشا دردهای میگرنی

منشا دردهای میگرنی

منشا دردهای میگرنی

میگرن، سردردهای ضربه زننده و آزاردهنده ای است كه گاهی فقط در یك طرف سر بروز می كند و باعث می شود فرد مبتلا، عصبی و به نور حساس شود.

تنگ شدن عروق و در پی آن گشاد شدن و التهاب رگ های خونی كه به پوست سر و مغز مرتبط هستند، عامل بروز سردردهای میگرنی هستند و سردرد زمانی آغاز می شود كه رگ ها دوباره گشاد می شوند.

میگرن نه تنها یك سردرد دردناك است بلكه بر كیفیت زندگی نیز تاثیر می گذارد چنانكه طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، میگرن تا 60 درصد موجب كاهش فعالیت های اجتماعی و ظرفیت های كاری افراد می شود.

میگرن از شایع ترین اختلالات سیستم عصبی است كه طبق آمارهای جهانی بطور متوسط 10 درصد مردان و 20 درصد زنان، حملات میگرن را تجربه می كنند.

هرچند میگرن تمام سنین و هر دو جنسیت را در بر می گیرند اما میزان شیوع آن در افراد بالای 30 سال ، زنان و مبتلایان به افسردگی بیشتر است.

منشا دردهای میگرنی می تواند اختلالات ژنتیكی، استرس، اضطراب و اختلالات عضلانی گردنی نیز باشد.

بیماری میگرن در حوالی سنین بلوغ شروع می شود و در میانسالی از نظر شدت و دفعات تكراركاهش می یابد؛ علایم اولیه آن شامل تار شدن دید یا ظهور نقاط رنگی در خطوط جلوی چشم است.

گاهی حملات سردرد چند ساعت به طول می انجامد و پس از خوابیدن بهبود می یابد؛ عواملی مانند تغییر الگوی خواب، بیدار ماندن شبانه، كاركردن زیاد و خستگی بیش از حد می تواند باعث بروز میگرن شود.

صدای بلند، نور زیاد، كنسرت موسیقی، فشار به گردن و حتی درد دندان موجب بروز میگرن می شوند.

نتایج یك مطالعه جدید در كانادا نشان داده است افرادی كه دچار سردردهای مكرر و دردناك می شوند بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی بالینی قرار دارند.

مدیر عامل انجمن صرع درباره بیماری میگرن می گوید: میگرن، نوعی سردرد شایع همراه با علامت تهوع است.

حمیده مصطفایی می افزاید: میگرن بیشتر در دهه های دوم و سوم زندگی بروز می كند و معمولا با خوابیدن بهتر می شود.

وی ادامه می دهد: میگرن با مصرف پنیر كهنه، شكلات كاكائویی و عسل تشدید می شود.

علیرضا زالی، جراح مغز و استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی نیز درباره این بیماری می گوید: میگرن به سردردهایی اطلاق می شود كه فرد را كمتر از 15 روز در ماه درگیر و فعالیت اجتماعی او را مختل می كند.

وی می افزاید: شاه كلید علامت ابتلا به میگرن، سر درد در یك طرف سر با دردهای متوسط تا شدید است و باید به سردردهای خفیف توجه شود.

این متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان می كند افراد مبتلا به میگرن هنگام سردرد تمایل به خوابیدن و استراحت كردن دارند.

زالی، تهوع، حساسیت به صدای بلند و نور را از علایم میگرن برمی شمارد و می افزاید: میگرن در جامعه ایران، بسیار شایع است.

وی ادامه می دهد: 50 درصد بیماران میگرنی سابقه این بیماری را در خانواده خود دارند.

به گفته وی، استرس از عوامل تشدید كننده میگرن به شمار می رود و روند درمان را مختل می كند.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینكه ضربه ها یكی از عوامل بروز میگرن به شمار می رود، می گوید: سردردهای آخر هفته معمولا جزو سردردهای میگرنی است.

زالی می افزاید: مصرف مواد غذایی فقط 10 درصد با میگرن ارتباط دارد اما برای انجام درمان های كامل باید نكاتی را در نظر داشت.

به گفته وی، خوردن مواد غذایی مانند پنیر، شكلات، سوسیس، بستنی، سس مایونز و چای پررنگ و نیز الكل، میگرن را تشدید می كند اما جعفری و پیاز خام تاثیر مثبت بر میگرن دارد.

به نقل از ایرنا

نوشته شده توسط: علی در : چهارشنبه 7 دی 1390 | نظرات()

چرا دندان درد شب ها به سراغمان می آید؟

چرا دندان درد شب ها به سراغمان می آید؟

چرا دندان درد شب ها به سراغمان می آید؟

شاید هیچ چیز بدتر از این نباشد که شب هنگام در خوابی آرام باشید و در نیمه های شب ناگهان درد شدید دندان به سراغ شما بیاید و ... در آن موقع چاره ای جز مصرف مسکن های پی در پی که عموما چندان اثری هم نمیکنند نخواهید داشت.
 شاید تنها کار عملی در آن شب، از شدت درد به خود پیچیدن و صبر کردن برای هر چه زودتر صبح شدن و مراجعه نزد دندانپزشک باشد.

احتمالا چنین دردهایی را تجربه نکرده اید (و امیدوارم که هیچ گاه هم تجربه نکنید)، ولی آیا هیچ می دانستید که درد دندان عموما در شب ها، هنگام خواب تشدید میشود؟ به نظر شما چه دلیلی میتواند برای این نوع درد وجود داشته باشد؟

شب ها با توجه به حالت دراز کشی که هستیم فشار کل ناحیه سر افزایش پیدا میکند. به علت اثر جاذبه زمین و فشار خون، بطور طبیعی وقتی در حالت ایستاده هستیم مقداری فشاری در عروق ناحیه سر و گردن وجود دارد، و وقتی که دراز میکشیم این فشار داخلی رگها مقداری افزایش پیدا میکند. همین امر باعث میشود که عروقی هم که در ناحیه اتاق پالپ وجود دارد (اتاق مخصوص عروق و اعصاب داخل دندان ها) ،فشار داخلی شان افزایش پیدا کند. این اتاق پالپ، فضایی کوچک و کاملا محدود به بافت سخت دندان اطراف خود دارد و علاوه بر عروق خون رسان موجود در این اتاقک کوچک، اعصاب دندان هم وجود دارند. و متعاقبا ابا افزایش فشار عروق، فشار بیشتری روی اعصاب مجاور بوجود می آید و در دندان در این حالت احساس درد بوجود می آید.

پس بر اساس همین مکانیسم است که بیماری که دچار درد شبانه دندان شده است، بجای خواب بلند میشود و قدم میزند. چراکه چون سرپا هست باعث کاهش فشار در عروق داخلی دندان شده و به محض خوابیدن درد تشدید میشود البته باید بدانید که نهایتا برای درمان حتما باید به دندانپزشک مراجعه و نسبت به درمان (به احتمال قوی درمان عصب کشی) اقدام فرمایید.

بعلاوه جالب است بدانید در بعضی مواقع (و نه همیشه) بیمارانی که با درد دندان دست و پنجه نرم میکنند، ممکن است به این نتیجه برسند که استفاده و نوشیدن آب خنک موجب تسکین درد دندان در آنها میشود. دلیل این پدیده هم دقیقا اثر انقباضی "آب با حرارت پایین" روی عروق ملتهب و پرفشار داخل دندان و متعاقبا خذف فشار این عروق از روی اعصاب مجاور و اتمام نحریک است.

درمان‌های خانگی دندان درد آیا موثر است؟

در عامه مردم روش‌های متعددی برای کاهش درد دندان وجود دارد که تقریباً تمامی آنها نه تنها درد را ساکت نمی‌کند، بلکه چندین و چند عارضه دیگر را هم به مشکل اصلی بیمار اضافه می‌کند. خیلی از بیماران اسپری های لیدوکائین که بدون نسخه و به‌راحتی از داروخانه‌ها خریداری کرده‌اند را روی دندان دردناک خالی می‌کنند که نه تنها درد را ساکت نمی‌کند، بلکه لثه بخت برگشته اطراف دندان را به‌شدت زخمی می‌کند. برخی دیگر از بیماران انواع و اقسام قرص‌های مسکن را روی دندان می‌گذارند.این کار هم کوچک‌ترین تأثیری در کاهش درد ندارد و مثل مورد قبلی لثه را مثل اسید می‌سوزاند.

واقعیت این است که روش مؤثری برای کنترل دندان درد غیر از درمان‌های فوری دندانپزشکی وجود ندارد. یک نسخه مصرف داروهای مسکن معرفی می‌شود که کمابیش مؤثرتر از بقیه است. بیمار ابتدا دو قرص چهارصد میلی گرمی ایبوپروفن را خورده و چهار ساعت بعد دو قرص استامینوفن کدئین می‌خورد.سپس چهار ساعت بعد یک قرص ایبوپروفن و به‌دنبال آن چهار ساعت بعد دو قرص استامینوفن کدئین مصرف می‌شود. این دارودرمانی می‌تواند تا مراجعه بیمار به دندانپزشک درد را تا حد زیادی کاهش دهد. یک اشتباه بسیار رایج برای ساکت کردن دندان درد مصرف آنتی بیوتیک بخصوص آموکسی‌سیلین است که کوچکترین تأثیری در کاهش درد ندارد.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته شده توسط: علی در : چهارشنبه 7 دی 1390 | نظرات()

سوزش سردل یا heartburn

سوزش سردل یا heartburn

سوزش سردل یا heartburn

سوزش سردل یا heartburn یک مشکل جدی است. اما آیا می‌دانید به چه علت سوزش سردل به وجود می‌آید و چگونه درمان می‌شود؟

Heartburn به معنای سوزش قلب است، زیرا برگشت اسید معده به مری باعث ایجاد درد و سوزش در قسمت سر معده می شود که مجاور قلب است و بعضی افراد فکر می کنند قلب‌شان درد می‌کند.

سوزش سردل با عنوان های دیگری مثل ترش‌کردن غذا، برگشت اسید معده به مری و بیماری ریفلاکس نیز خوانده می‌شود.

 1- سوزش سردل، تنها علامت نیست

شایع‌ترین علامت برگشت اسید معده به مری، احساس سوزش در ناحیه قفسه‌سینه است. اما برخی از افراد، سوزش قفسه سینه را احساس نمی‌کنند، در عوض ممکن است مشکل در بلع غذا و یا سرفه خونی داشته باشند.

برگشت اسید معده به مری هنگامی رخ می‌دهد که عضلات اسفنگتر بین مری و معده، شل شده باشد و به مدت طولانی باز بماند. در حالت عادی، این اسفنگتر به مدت کوتاهی در هنگام بلع غذا باز و مجددا بسته می‌شود. شل شدن و باز ماندن این اسفنگتر باعث می‌شود که اسید معده به مری و حتی دهان بیاید.

2- داروی آنتی اسید، ممکن است کافی نباشد

برای درمان سوزش سردل، مصرف داروهای آنتی اسید مانند "آلومینیوم ام جی" مفید می‌باشند. اما اگر سوزش سردل بیشتر از دو هفته طول بکشد و زندگی طبیعی شما را دچار اختلال کند و شب‌ها نتوانید بخوابید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است شما نیز جزو بیماران مبتلا به ریفلاکس (برگشت اسید معده به مری) باشید. این بیماران نباید غذاهای اسیدی مثل مرکبات را مصرف کنند. بهتر است قبل از استفاده از هر نوع دارویی با پزشک مشورت کنید.

3- علامت‌ها را نادیده نگیرید

در صورت عدم درمان برگشت اسید معده، این مشکل می‌تواند مزمن شود و خطر ابتلا به عفونت مری، زخم مری و حتی شرایط پیش سرطانی مری (به نام مری بارت Barrett’s esophagus) را ایجاد کند.

4- زنان هم ممکن است مانند مردان، دچار سوزش سردل شوند

زنان در دوران بارداری، ممکن است دچار سوزش سردل شوند. چاقی نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده این مشکل است. افزایش وزن، فشار زیادی را به عضلات اسفنگتر بین معده و مری وارد می‌کند که موجب برگشت اسید معده می‌شود.

 5- باید از مصرف برخی غذاها پرهیز کنید

در برخی افراد، مصرف غذاهای تند و مرکبات، موجب شل شدن عضلات اسفنگتر می‌شود،

پس نباید این غذاها را بخورند. اما اگر شما رفلکس دارید و با مصرف غذاهای تند، مرکبات و شکلات، هیچ نوع مشکلی برای شما ایجاد نمی‌شود، می‌توانید این غذاها را مصرف کنید.

 6- قبل از خواب، غذا نخورید

تا دو ساعت بعد از خوردن غذا، دراز نکشید. برای این که معده، زمان کافی برای هضم غذا و تخلیه کامل آن داشته باشد.

 7- وزن خود را کم کنید

کاهش 4 کیلوگرم از وزن اضافی بدن، می‌تواند برای عملکرد صحیح اسفنگتر مری مفید باشد.
 

8- آدامس بدون قند (sugar free) بجوید

جویدن آدامس باعث افزایش تولید بزاق می‌شود. بزاق، اسید معده را خنثی می کند و از تاثیر آن می‌کاهد.

9- موقع خواب، سرتان را بالا قرار دهید


هنگامی‌که می‌خوابید، با قرار دادن بالشی در زیر سرتان، آن را بالا بیاورید، در نتیجه تنه شما به طرف پایین قرار می‌گیرد و این کار به عملکرد صحیح مری کمک می‌کند.

 10- علائم حمله قلبی را بشناسید

گاهی اوقات حمله قلبی در زنان با بیماری ریفلاکس اشتباه گرفته می‌شود، زیرا هر دوی آنها، باعث ایجاد درد در ناحیه قفسه‌سینه می‌شوند.

علائم حمله قلبی عبارتند از
: تعریق، تهوع و تعریق و درد قفسه‌سینه در حین ورزش یا تقلای بدنی، درد قفسه‌سینه که به قسمت گردن یا شانه چپ کشیده می‌شود و سوزش سردل که بلافاصله بعد از خوردن غذا ایجاد نمی‌شود. همچنین داشتن سابقه حمله قلبی در خانواده و فامیل، احتمال ابتلا به این عارضه را افزایش می‌هد.

علائم ریفلاکس، بلافاصله بعد از خوردن غذا بروز می‌کنند.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته شده توسط: علی در : چهارشنبه 7 دی 1390 | نظرات()

جستجوی مطالب

بزودی
تبلیغات

درباره ما


موضوعات

امار و اطلاعات

    کل بازدید:
    تعداد نویسندگان :
    تعداد کل پست ها :
    آخرین بروز رسانی :

لینك دوستان

wikilnik
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic