تبلیغات
ویكی لینك -WIKILINK - كسب و كار خود را توسعه دهید

جدیدترین مطالب سایت

كسب و كار خود را توسعه دهید

هر صاحب كسب و كاری (چه یك نفر یا یك سازمان باشد) می تواند به سادگی با گذراندن مراحلی ساده در مسیر بهینه سازی و توسعه قرار گیرد. ابتدا باید از آنچه قرار است توسعه پیدا كند یك تصور و نگاه مناسب داشته باشیم. برای این منظور باید مراحل اندازه گیری، سازمان دهی، كاهش هزینه و پیدا كردن مشتری های بیشتر مد نظر قرار گیرد.

 

سوالاتی كه ممكن است در ذهن شما ایجاد شده باشد:

- معنای رشد چیست؟

- پیمودن این مراحل مستلزم چه كارهایی است؟

- چه كسب و كارهایی به این روش موفق شده اند؟ آیا مثال واقعی وجود دارد؟

این مقاله به این پرسش ها پاسخ می دهد.

 

رشد و ترقی

رشد یك كسب و كار به معنای پیشرفت آن نسبت به شرایط كنونی است. كه این پیشرفت می تواند به معنای افزایش سود، كاهش تلفات، جذب مشتری بیشتر، پیدا كردن و وارد شدن در بازارهای جدید، شناخته شدن و در دید بودن بیش از گذشته و چند مورد دیگر كه از نظر ما مطلوب هستند باشد.

اگر می خواهید كسب و كار خود را توسعه دهید باید از آنچه كه می خواهید بدست آورید، هر كجا می خواهید برسید و آنچه كه می خواهید كسب و كارتان به آن تبدیل شود دید مناسبی داشته باشید.

 

پنج مرحله رشد و توسعه

اگر به عنوان مدیر یا صاحب كسب و كاری برای پیشرفت برنامه ای دارید با به كار بستن مراحل زیر می توانید این فرایند را تنظیم كنید.

1- وضعیت كنونی خود را اندازه بگیرید.

2- عملیات اصلاحی را كه باید انجام شود سازماندهی كنید.

3- هزینه ها را كاهش دهید.

4- مشتریان و فرصت های بیشتری بیابید.

5- پیشرفت خود را اندازه گیری كنید تا آثار اصلاحات خود را بررسی كنید.

 

1- وضعیت كنونی خود را اندازه گیری كنید.

شاید اكنون كه كسب و كاری دارید احساس قلبی شما این باشد كه حرفه شما به خوبی پیش می رود و رشد خوبی هم دارد ولی برای اطمینان از این موضوع احتیاج به معنای معتبرتری از اندازه گیری دارید. و این كاری است كه هم قبل و هم بعد از هر فرایند بهینه سازی و توسعه انجام گیرد.

الگوی اندازه گیری باید واقعی و سخت گیرانه باشد. و براساس برگشت پول و سرمایه تنظیم شود. اندازه گیری چیزهایی مانند رضایت مشتری اندازه گیری های نرم هستند كه ممكن است به سود بیشتر ختم شوند یا نشوند. البته احتیاج نیست این فاكتورها را اندازه گیری كنید بلكه باید یك رابطه مشخص و قابل اندازه گیری بین آنها و سود مالی وجود داشته باشد.

 

 2- سازماندهی عملیات

با سازماندهی یا سازماندهی دوباره عملیات و فرایندها می توانید كسب و كار خود را به ماشینی كاراتر تبدیل كنید. برای این منظور باید اهداف خود را تعریف نمایید. برنامه و طرحی آماده كنید می توانید از استاندارد ISO 9000 استفاده كنید آنچه انجام می دهید و آنچه می خواهید انجام دهید باید مستند باشد و ثبت شود. به این ترتیب اهداف، كار ها و وظایف شفاف و مشخص می شود.

 

3- كاهش هزینه

با استفاده از ابزارهای TQM (مدیریت جامع كیفیت) و البته ابزارهای مشابه می توانید ضایعات مواد اولیه، كار و زمان لازم برای تولید محصول، فروش و تحویل آن را كاهش دهید كه نتیجه آن بهینه شدن حاصل كار سازمان شما و افزایش مزایای رقابتی سازمان شماست.

TQM در اوایل دهه 90 میلادی رواج پیدا كرد و از آن زمان به بعد مرتب روش ها و ابزارهای جدیدی ظهور كردند كه بعضی از آنها موفق و بعضی یك مصیبت حرفه ای بودند.

عقل سلیم و تجارب حرفه ای شما مهمترین فاكتور در انتخاب هر یك از این ابزارها و نحوه استفاده از این مفاهیم است.

 

4- مشتریان بیشتری جذب كنید.

با جلب رضایت مشتریان خود به كمك محصولات با كیفیت و سرویس های مناسب مشتریان سابق شما دوباره به سراغ شما خواهند آمد و همینطور مشتریان جدید برای شما خواهند فرستاد. البته قیمت شما باید مناسب و قابل رقابت باشد و محصولتان در بازار به سهولت قابل دستیابی باشند.

همچنین بازاریابی و تبلیغات بسیار مهم هستند چون به كمك آنها می توانید مشتریان بیشتری جذب كنید. كیفیت، خدمات پس از فروش مناسب و رضایت مشتری عواملی اند كه می توانند یك كسب و كار را طولانی مدت سرپا و موفق نگه دارند.

 

5- اندازه گیری دوباره

برای بررسی رشد و پیشرفت خود و اینكه این زحمات و تلاش ها به كجا ختم شده است باید دوباره اندازه گیری كنید.

 

مثال ها:

توسعه و بهینه سازی در همه اشكال كسب و كار قابل انجام است كه در اینجا چند مثال را ذكر می كنیم.

 

كسب و كار یك نفره

یك متخصص كامپیوتر می خواهد كسب و كار خود را توسعه دهد تا مشتریان بیشتری جذب كند.

او می تواند درآمد ساعتی خود را در قبال كاری كه انجام می دهد و همینطور دیگر عوامل مانند تبلیغات و ... را تعیین كند كه مجموعه آنها نشان می دهد وضعیت فعلی كسب و كار او چگونه است. و در كجا قرار دارد.

او با سازماندهی كسب و كارش و چگونگی انجام آن می تواند با راندمان بیشتری عمل كند. بنابراین وقت آزاد بیشتری خواهدداشت. می تواند وقت بیشتری برای بازاریابی و پیدا كردن مشتری های جدید صرف كند. او می تواند فرایند كاری خود را بهینه نماید تا زمان های تلف شده و اشتباهات تكراری را كاهش دهد. همینطور در صورت لزوم برای بعضی كار ها از دیگران كمك بگیرد در این میان برون سپاری برای شروع می تواند یك انتخاب خوب باشد.

او با تمركز روی كیفیت می تواند درجه رضایتمندی مشتریان را بالا ببرد و مشتری های بیشتر پیدا كند. بالاخره بعد از یك دوره زمانی می تواند فاكتورهای گفته شده را دوباره اندازه گیری كند تا ببیند آیا واقعا كسب و كار خود را توسعه داده است یا نه. آیا به اهداف تعیین شده دست پیدا كرده است؟

 

شركت های بزرگ چند ملیتی

در سازمان های بزرگ هر مدیر بخشی از فرایند را رهبری می كند ولی همه آنها یك خواسته واحد دارند و آن افزایش راندمان كاری كارمندان شركت است. یعنی كاهش حجم كاری كه به كارمندان وابسته است و افزایش سود.

مدیران در این شركت ها گردش كار و منفعت حاصل را اندازه گیری میكنند.

آنها فرایند كاری را بهینه سازی می كنند و دستورالعمل ها را در اختیار كارمندان و كارگران قرار می دهند تا تلفات و ضایعات ناشی از سهل انگاری و اشتباه آنها را كاهش دهند.

مشتریان هستند كه شركت را سرپا نگه داشته اند. بنابراین باید مشتریان را حفظ نمود آنها سعی می كنند با جلب رضایت مشتری و ارتباط با آنها مشتریان را حفظ كنند. و در نهایت پس از اعمال این تغییرات مدیر مربوطه دوباره اندازه گیری میكند تا ببیند آیا این اصلاحات در سوددهی  مجموعه او اثر مثبت داشته است یا خیر و در صورت نیاز فرایند مربوطه را اصلاح كند.

خلاصه شما باید بدانید كه رشد، توسعه و بهینه سازی را چه تعریف می كنید و چه چیزی را در كسب و كار خود می خواهید توسعه دهید تا بتوانید فرایند توسعه را به كار ببندید. و البته قبل و بعد از بكار گیری فرایند توسعه باید اندازه گیری كنید در فرایند توسعه و بهینه سازی سازماندهی، كاهش هزینه و رضایت مشتریان باید مد نظر باشد. این راهی است كه می توانید به كمك آن كسب و كار خود را بهینه سازی كنید و در دنیای رقابت پیشرو باشید.

نوشته: رن كورتوس
برچسب: كسب و كار خود را توسعه دهید ،

صفحات

لینک دوستان

ابر برچسب ها