تبلیغات
ویكی لینك -WIKILINK - چگونه از Wikipedia استفاده موثرتری کنیم ؟

جدیدترین مطالب سایت

چگونه از Wikipedia استفاده موثرتری کنیم ؟

wiki چگونه از Wikipedia استفاده موثرتری کنیم ؟

جیمی ولز و لاری سانگر موسسان Wikipedia هستند که در حال حاضر یکی از بزرگترین و پر استفاده ترین دایرة المعارف های عمومی در اینترنت است. Wikipedia مانند گوگل ابزاری قدرتمند است بطوری که کاربران می توانند از این دو ابزار برای پیدا کردن بسیاری از اطلاعات استفاده کنند. بعد از خواندن این مقاله به پتانسیل بسیار بالای Wikipedia پی خواهید برد و می توانید به نحو بهتری از Wikipedia استفاده کنید .

  • جستجو در Wikipedia از طریق موبایل

wikipedia mobile چگونه از Wikipedia استفاده موثرتری کنیم ؟

چناچه موبایل شما قابلیت اتصال به اینترنت را دارد شما می توانید با استفاده از wapedia به آدرس http://wapedia.mobi/en رجوع کنید . زبان پیش فرض انگلیسی است که شما می توانید آن را تغیر دهید.

  • Wikiwax

استفاده از ابزار wikiwax به آدرس http://wikiwax.com یکی از سریعترین روش ها برای پیدا کردن مقالات مرتبط با کلمه کلیدی شما است. با تایپ کردن ابتدای کلمه کلیدی خود، این ابزار کلمات کلیدی مرتبط که ابتدای آنها با حروف تایپی شما شروع می شود در یک لیست کشویی به شما پیشنهاد می دهد. این ابزار در واقع چیزی شبیه به قابلیت google Suggestion است. بدین ترتیب شما می توانید با سرعت بیشتری در دایرة المعارف عظیم Wikipedia به جستجوی مقالات مرتبط بپردازید.

  • Similpedia – آیا کسی بدون اجازه شما مقالات شما را در Wikipedia کپی کرده است ؟

Similpedia به آدرس http://similpedia.org به شما کمک می کند تا افرادی را که بدون اجازه مقالات سایت شما را در Wikipedia کپی کرده اند پیدا کنید. با وارد کردن آدرس مقاله خود یا پاراگرافی از مقاله (منوط به اینکه پاراگراف مذکور ۱۰۰ کلمه یا بیشتر باشد) می توانید مقالاتی که بدون ذکر منبع از محتوای سایت شما استفاده کرده اند پیدا کنید.

  • افزونه فایرفاکس Googlepedia

با نصب این افزونه روی فایر فاکس، هنگام جستجو در گوگل مقالات مرتبط یافت شده در Wikipedia هم در خلال نتایج جستجو نمایش داده می شود. این افزونه از آدرس https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/googlepedia قابل دریافت است.

  • مشاهده آمار بازدید روزانه از هر مقاله wikipedia

چنانچه در Wikipedia مقاله ای منتشر کرده اید و دوست دارید بدانید که از مقاله شما هر روز چه تعداد بازدید می شود به آدرس http://stats.grok.se بروید و عنوان مقاله خود را وارد کنید. از منوی کشویی وسط سال و ماه مورد نظر را انتخاب کنید. با فشردن دگمه Go آمار بازدید از مقاله شما در سال و ماه انتخابی نمایش داده می شود. بعنوان مثال آمار بازدید مارس ۲۰۱۱ مقاله با عنوان blogging_in_iran را در شکل زیر مشاهده می کنید.

 چگونه از Wikipedia استفاده موثرتری کنیم ؟

  • وقایع کنونی در ویکیپدیا

مهمترین وقایع کنونی جهان در این هفته را می توانید در http://en.wikipedia.org/wiki/Portal:Current_events مشاهده کنید.

  • Wikirage – پیدا کردن بیشترین ویرایش ها

با کمک ابزار Wikirage به آدرس http://www.wikirage.com می توانید صفحاتی از Wikipedia که بیشترین ویرایش را در یک بازه زمانی مشخص داشته اند پیدا کنید.

  • یافتن مقالات Wikipedia در مورد مکان ها، افراد و حوادث نزدیک خانه شما!!

wikipedia google maps چگونه از Wikipedia استفاده موثرتری کنیم ؟

در google map آدرس خانه یا محل خود را پیدا کنید. در گوشه بالا و سمت راست نقشه Wikipedia Leyer را فعال کنید. کمی تصویر را بزرگتر کنید. مشاهده خواهید کرد که مارکرهایی شبیه با آیکون Wikipedia ظاهر خواهد شد. با کلیک روی آنها می توانید مقالاتی را که در مورد مکان ها، افراد یا حوادث نزدیک خانه شما در Wikipedia وجود دارد مطالعه کنید.

  • دانلود کامل دایرة المعارف Wikipedia

شما می توانید دایرة المعارف عظیم Wikipedia را دانلود کنید و آن را به صورت آفلاین و روی کامپیوتر خود مرور کنید. برای دانود می توانید به آدرس http://download.wikimedia.org مراجعه کنید. در این صفحه این امکان به شما داده می شود که Wikipedia را به صورت صفحات ایستای hmtl که فاقد هر گونه تصویری می باشد دانلود کنید یا نسخه DataBase آن را که قابلیت جستجو به صورت آفلاین را هم دارد دانلود کنید. همچنین با پرداخت مبلغی Wikipedia روی DVD برای شما ارسال خواهد شد. البته همانطور که مستحضرید این امکان برای کاربران ایرانی وجود ندارد.


منبع:منهدس یار
برچسب: چگونه از Wikipedia استفاده موثرتری کنیم ؟ ،

صفحات

لینک دوستان

ابر برچسب ها