تبلیغات
ویكی لینك -WIKILINK - نشان تجاری خود را برجسته نمایید

جدیدترین مطالب سایت

نشان تجاری خود را برجسته نمایید

وقتی به سازمان یا شركتی مشاوره می دهم كار را با یك تمرین چند ساعته روی نام تجاری آنها آغاز می كنم. سپس آنها را با این پرسش كه « مشتری یا مصرف كننده نهایی وقتی نام تجاری آنها را می شنود چه چیزی در ذهن او تداعی می شود؟ » تنها می گذارم و از آنها می خواهم روی این موضوع كاملاً تمركز كنند. متاسفانه بیشتر كسب و كار های كوچك روی این موضوع به اندازه كافی سرمایه گذاری نمی كنند. بیشتر آنها به آن به عنوان كاری كه بعداً هم می توان به آن پرداخت می نگرند. و در الویت های خود جایی برای برجسته و شناخته شدن برند خود در نظر نگرفته اند. در حالیكه این مبحث یكی از اصول بنیادی بازاریابی است.

در این مقاله مراحلی را كه شركت های بزرگ و فراملیتی طی كرده اند تا به این مرحله رسیده اند و برنامه ای را كه استفاده كرده اند مختصراً مورد بررسی قرار می دهیم البته این برنامه ها و روشها برای كسب و كار های كوچك هم قبل الگو برداری و استفاده است.

 

1- در رقابت شركت كنید

 شما چاره ای جز رقابت در بازار ندارید. بازار های مرتبط را دریابید و اگر بازار های مشابهی یافتید ببینید هر كدام از این بازار ها می توانند جایگزین محصول شما شوند؟ آیا شما هم می توانید چنین محصولی برای مشتریان خود فراهم كنید. مراقب باشید اگر محصول شما برای قسمت كاملا محدودی از بازار طراحی شده باشد ممكن است آن بازار به سادگی از دست برود! بنابراین یكی از استراتژی های بازاریابی شما باید خلق زمینه های جدید، محصولات جدید و بازار های جدید باشد.

 

2- مشخص كنید برای چه می خواهید شناخته شده باشید

 وقتی به كلمه Virgin فكر می كنید اولین چیزی كه به فكر شما می رسد چیست؟ یك شركت هوایی، یك نوع كارت اعتباری یا هر چیز دیگری. البته این كلمه انگلیسی به معنای باكره و پاك هم هست. ولی مهم این است كه این كلمه چه چیزی در ذهن مخاطب تداعی می كند اولین چیزی كه شنونده به یاد آن می افتد چیست؟ پس برای خود مشخص كنید شما چه می خواهید وقتی مشتری شما نام تجاری شما را می شنود اولین چیزی كه می خواهید در ذهنش تداعی شود چیست؟

 

3- به نام شركت خود بیشتر توجه كنید

 ممكن است برای سازمان یا شركت خود نامی كاملا مرتبط با كالا ها یا خدمات خود انتخاب كرده باشید حال اگر در آینده كالا یا خدمات جدیدی به محصولات خود اضافه كنید این نام یك محدودیت به شمار می رود. بنابراین در انتخاب نام باید به اندازه كافی آینده نگر باشید. نامی مانند  Virgin به شركت یا سازمان شما این قدرت را می دهد كه با یك نام سرویس های متعدد ارائه دهد.

 

4- تصمیم بگیرید محصولات شما باید كدام قسمت از بازار را هدف بگیرد

 آیا می خواهید در بازار محصولات عمومی فعالیت كنید یا در بازار محصولات خاص. كالاهایی در سطح محصولات عمومی ( مانند شیر و نان ) وقتی خریداری می شوند كمتر كسی به نام تجاری آنها نگاه می كند كالایی خاص ( مانند سیگار و دوچرخه ) وقتی خریداری می شوند 9 نفر از 10 نفر به نام و برند آن توجه می كنند. این در حقیقت فروش یك نام تجاری با ارزش است. شما مشتریان وفاداری پیدا می كنید كه نتیجه آن سود بلند مدت است.

 

5-استراتژی قیمت گذاری خود را مشخص كنید

 بعد از اینكه بازار هدف خود را مشخص كردید. و فهمیدید كه در كدام بازار می خواهید فعالیت كنید نوبت به این می رسد كه قیمت محصول خود را مطابق با آن بازار تعیین كنید. همیشه اشتباه همه ما ارائه قیمت پایین برای محصول است چون فكر می كنیم هر چه قیمت پایین تری ارائه دهیم مشتری بیشتری جذب می كنیم در حالیكه قیمت پایین همیشه این شك را در ذهن مشتری می پروراند كه كیفیت آن محصول هم پایین است!

مراحل بالا را برای شهرت نام تجاری خود بكار ببندید تا كسب و كار خود را روی بنیانی محكم بنا كنید، بتوانید در آینده رشد بیشتری داشته باشید و در بازار و در ذهن مشتریان جایگاه خود را تثبیت كنید.

استفان سی كمپبل
برچسب: نشان تجاری خود را برجسته نمایید ،

صفحات

لینک دوستان

ابر برچسب ها